Ako urobiť terasu na záhrade?

Tagy:  záhrada, bývanie, dom, pozemok, odpočinok

Sponzorované odkazy:

Ako urobiť terasu na záhrade?

Záhrada je obvykle neoddeliteľnou súčasťou každého domu, chaty alebo chalupy a väčšina ľudí si vlastnú nehnuteľnosť kupuje práve preto, aby mohla tráviť raňajky, popoludňajšie siesty, grilovanie či párty na záhrade a okrem iného sa starať o záhony a trávnik. Záhrada nie je iba na to, aby ste sa kochali tým, ako ju dokážete skvele udržiavať, ale predovšetkým slúži na oddych a relaxáciu, ktorú si iste zaslúžite. Ak nechcete mať plastový nábytok na tráve alebo zbytočne ničiť ten drevený či ratanový, nesmie vám chýbať kvalitná terasa, kde si užijete každé nič nerobenie, ale aj hry s deťmi alebo rozprávanie sa s partnerom. Nechcete osud vašej záhrady nechať v rukách cudzej firmy alebo robotníkov? Potom si štýlovú terasu vyrobte sami. Neviete ako na to? My vám radi poradíme!

Kam ju umiestniť?

Prvým krokom je samozrejme naplánovanie, kam vysnívanú terasu umiestnite. Jedným typom môže byť terasa bezprostredne nadväzujúca na obytnú časť domu, zvyčajne ide o obývaciu izbu alebo o jedáleň. V inom prípade môže byť terasa umiestnená v priestoroch záhrady v mieste, kde je slnko, ale nie po celý deň a kde je zároveň chránená pred vetrom a hlukom z ulice alebo susedstva. Terasa by mala byť akousi oázou pokoja, preto dbajte na tieto pravidlá. Ak sa budete na terasu premiestňovať najčastejšie z domu, mala by byť obohnaná podlahou alebo drevom, nie trávnikom, ktorý by vám ušpinil nohy alebo by vás neustále nútil obúvať si vonkajšiu obuv.

Stavajte pevné základy

Postaviť terasu nie je len o výbere vhodného miesta a umiestnenia niekoľkých dosiek. V prvom rade musíte terén urovnať tak, aby bol pokiaľ možno čo najviac rovný. Ak tento krok zanedbáte alebo dokonca úplne vynecháte, nikdy vám nábytok nebude na ploche stabilne stáť. Po vyrovnaní plochy je ďalším bodom dostatočné zhustenie plochy, vďaka čomu zamedzíte nechcenému prepadu terasy. Následne môžete začať stavať základy, ideálne z drevených dosiek, ktoré sú odolné voči poškodeniu, pevné, prírodné, vyzerajú skvele a v prípade potreby sú pomerne ľahko obnoviteľné.

Autor: Alexander van LoonAutor: Alexander van Loon

Zahlaďte škáry

Iste si dokážete predstaviť, čo by sa s terasou stalo, keby sa uvoľnil čo i len jeden centimeter podlahy. Tým, že položíte nosné základy nemáte zďaleka vyhrané. Podlahu je potrebné poriadne zaškárovať, aby držala pokope dlhé roky a nezničila sa pri manipulácii s nábytkom či počas zmien počasia. Maltou spojené dosky alebo zámkovú podlahu tak vyplňte pieskom alebo štrkom, čo zacelí každú medzierku.

Aký materiál použiť?

A nasleduje finálny výber materiálu, ktorým pokryjete vršok terasy, ktorý bude reprezentatívnou súčasťou celej záhrady a domu. Pri voľbe sa nezabudnite riadiť vzhľadom domu. Ak je vaša nehnuteľnosť drevenica, ultra moderná sklenená terasa s kovom k nej príliš pasovať nebude. Výber je však široký, preto sa nemusíte obávať, že by ste si nevybrali podľa svojho gusta. Najpoužívanejšími materiálmi sú prirodzene masívne drevo, ktoré je možné farebne akokoľvek upraviť, ďalej vedú tehly, prírodný kameň, moderné betónové bloky, ktoré sú prakticky nezničiteľné a v posledných rokoch sa na záhradách objavuje tiež plast.

Autor: Grand Velas Puerto VallartaAutor: Grand Velas Puerto Vallarta

Článok Ako urobiť terasu na záhrade? bol publikovaný 28. srpna 2015 v 12.00 v rubrike Dom a Záhrada. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...